Skip to main contentSkip to navigationSkip to search
Logotype

BoMill undersöker förutsättningarna att genomföra en riktad nyemission om cirka 12 MSEK

29 December 2025, 17:31 CET

DETTA PRESSMEDDELANDE FÅR INTE DISTRIBUTERAS, OFFENTLIGGÖRAS ELLER PUBLICERAS, DIREKT ELLER INDIREKT, INOM ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, KANADA, HONGKONG, JAPAN, NYA ZEELAND, RYSSLAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR SÅDAN DISTRIBUTION, OFFENTLIGGÖRANDE ELLER PUBLICERING SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA YTTERLIGARE REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER. VÄNLIGEN SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE.

Styrelsen i BoMill AB ("BoMill" eller "bolaget") har påbörjat en kapitalanskaffningsprocess för att undersöka förutsättningarna att genomföra en riktad nyemission om cirka 12 MSEK med avvikelse från aktieägares företrädesrätt ("Nyemissionen") genom kontakter med investerare (”Kapitalanskaffningsprocessen”). Eventuellt beslut om Nyemissionen avses fattas av styrelsen delvis under förutsättning av godkännande av extra bolagsstämma. Kapitalanskaffningsprocessen inleds omedelbart efter publicering av detta pressmeddelande.

Nyemissionen

Nyemissionen om cirka 12 MSEK avses att genomföras med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Det totala antalet aktier som kan komma att emitteras, teckningskursen per aktie samt tilldelning i Nyemissionen kommer att fastställas av BoMills styrelse.

Bolaget kommer att informera om utfallet av Kapitalanskaffningsprocessen och Nyemissionen i ett pressmeddelande när Kapitalanskaffningsprocessen har avslutats, vilket beräknas ske senast innan handeln på Nasdaq First North Growth Market inleds tisdagen den 30 december 2025. Kapitalanskaffningsprocessen påbörjas omedelbart efter publicering av detta pressmeddelande, och kan, om bolaget så beslutar, komma att förkortas eller förlängas och kan när som helst avbrytas och bolaget kan således helt eller delvis avstå från att genomföra Nyemissionen.

Ett antal av bolagets större befintliga aktieägare har uttryckt intresse för att teckna i Nyemissionen. 

Nyemissionen avses ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och genomföras i form av tre trancher med varsitt separata nyemissionsbeslut av styrelsen; i) en riktad nyemission av aktier med stöd av emissionsbemyndigandet som beviljades av ordinarie stämma den 8 maj 2025 (”Tranche 1”), ii) en riktad nyemission av aktier under förutsättning av efterföljande godkännande av extra bolagsstämma (”Tranche 2”) och iii) en riktad nyemission av aktier under förutsättning av efterföljande godkännande av extra bolagsstämma med rätt att teckna för bolagets styrelseledamot Henrik Hedlund och bolagets verkställande direktör Andreas Jeppsson (”Tranche 3”). Den extra bolagsstämman där Tranche 2 och Tranche 3 avses godkännas förväntas hållas torsdag den 22 januari 2026.

Användning av emissionslikviden

Om Nyemissionen genomförs avser BoMill att använda emissionslikviden från Nyemissionen för att främst finansiera den fortsatta kommersialiseringen av BoMill Insight och stärka bolagets finansiella ställning.

Skälen till avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt

I förberedelserna inför Nyemissionen har styrelsen genomfört en analys av förutsättningarna för, och övervägt möjligheten att anskaffa kapital genom, en företrädesemission. Styrelsen har beaktat de riktlinjer som utfärdats av Aktiemarknadens Självregleringskommitté (ASK) och slutsatsen av den samlade bedömningen är, under rådande förutsättningar, att riktad nyemission såsom Nyemissionen skulle vara det mest fördelaktiga alternativet för bolaget och dess aktieägare. Skälen till detta har baserats på följande överväganden och slutsatser:

      1. en företrädesemission är mer betungande genom att ta längre tid och kräva mer resurser att genomföra än en riktad nyemission, särskilt mot bakgrund att bolaget har ett tiotal anställda. Den förlängda tidsperioden skulle exponera bolaget för risker hänförliga till förändrade marknadsförutsättningar, vilket i sin tur skulle kunna medföra att bolaget går miste om möjligheten att anskaffa kapital i tid för att säkerställa bolagets likviditetsbehov på kort och medellång sikt. En sådan utveckling skulle kunna påverka bolagets finansiella och operationella flexibilitet negativt samt begränsa bolagets förmåga att tillvarata affärsmöjligheter.
      2. genom riktad nyemission såsom Nyemissionen finns möjlighet att diversifiera och stärka bolagets aktieägarstruktur och bredda basen av kapitalstarka aktieägare som bedöms ha finansiella möjligheter att stödja bolagets verksamhet långsiktigt, vilket vidare bedöms stärka bolagets möjlighet att genomföra dess tillväxtstrategi. 
      3. en företrädesemission skulle kräva emissionsgaranti för att säkerställa tillräcklig teckning av företrädesemissionen. Sådana garantier medför typiskt sett ersättning i form av kontanter eller aktier, vilket skulle innebära en ökad kostnad för bolaget och /eller ytterligare utspädning för befintliga aktieägare. Riktad nyemission, såsom Nyemissionen, kan genomföras utan behov av ett garantikonsortium och med mindre komplexitet än en företrädesemission. Detta möjliggör en lägre total kostnad för bolaget särskilt mot bakgrund av Nyemissionens storlek och eliminerar risken för ytterligare utspädning, vilket sammantaget bedöms vara mer fördelaktigt för bolagets aktieägare.
      4. en företrädesemission torde ha behövts genomföras till en betydligt lägre teckningskurs för att säkerställa teckning och för att erhålla tillräckligt garantiåtagande med rimlig garantiersättning, vilket skulle leda till utspädningseffekter för befintliga aktieägare särskilt för de aktieägare som väljer att inte delta i företrädesemissionen. Det finns även risk för negativ effekt på aktiekursen i samband med företrädesemissionens genomförande som kan påverka teckningskurs i framtida eventuella kapitalanskaffningar.
      5. skälet till att Nyemissionen riktas delvis till befintliga aktieägare är att detta bedömts vara viktigt för genomförandet av Nyemissionen och att dessa har uttryckt och visat ett långsiktigt intresse för bolaget, vilket enligt styrelsens bedömning skapar trygghet och stabilitet för både bolaget och dess aktieägare. De befintliga aktieägarnas engagemang utgör enligt styrelsen en tydlig förtroendesignal till marknaden, vilket hjälper till att attrahera nya investerare genom att visa förtroende för bolagets styrning, strategi och framtida potential.

Med hänsyn till ovanstående anser styrelsen, efter en samlad bedömning, att Nyemissionen är det värdemässigt gynnsammaste alternativet för aktieägarna, och det mest kostnads- och tidseffektiva sättet för bolaget, att anskaffa kapital för att förstärka bolagets resurser och finansiella ställning, och anses vara i både bolagets och aktieägarnas bästa intressen. Styrelsens uppfattning är att skälen för Nyemissionen väger tyngre än huvudregeln att nyemissioner ska genomföras med företrädesrätt för befintliga aktieägare.

Beslut på extra bolagsstämma

Förutsatt att styrelsen beslutar om Nyemissionen förväntas en extra bolagsstämma att sammankallas för att godkänna Tranche 2 och Tranche 3 av Nyemissionen. Ett giltigt beslut avseende Tranche 2 kräver godkännande av minst två tredjedelar (2/3) av de avgivna rösterna och aktierna vid den extra bolagsstämman. Ett giltigt beslut avseende Tranche 3, under förutsättning att styrelseledamot Henrik Hedlund och/eller Andreas Jeppsson fullföljer sitt indikerade intresse att teckna aktier i Nyemissionen, kräver godkännande av minst nio tiondelar (9/10) av de avgivna rösterna och aktierna vid den extra bolagsstämman. Den extra bolagsstämman där Tranche 2 och Tranche 3 avses godkännas förväntas hållas torsdag den 22 januari 2026.


Denna information är sådan information som BoMill AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning 596/2014. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande [2025/12/29 17:31].

För ytterligare information, kontakta gärna

Andreas Jeppsson, CEO                                   

Telefon: +46 727 001 182                                      

E-mail: [email protected]           

Certified Adviser: Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB - www.skmg.se

Om BoMill

BoMill har utvecklat och marknadsför en patenterad teknologi för sortering av spannmål i stor skala baserat på varje kärnas inre egenskaper. Metoden är ensam i sitt slag på marknaden idag och bedöms av styrelsen ha potentialen att kunna bli en s.k. Golden Standard. Bolaget bedriver verksamhet på flera marknader och har sålt sorteringsmaskiner till ett antal välrenommerade företag inom spannmålsindustrin.

Företaget är noterat på Nasdaq Stockholm First North Growth Market under tickern: BOMILL.

För mer information om BoMill, besök www.bomill.com

Viktig information

Den information som lämnas i detta pressmeddelande avseende de riktade nyemissionerna är endast avsedd som bakgrundsinformation och gör inte anspråk på att vara fullständig.

Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, vare sig direkt eller indirekt, helt eller delvis, inom eller till Australien, Belarus, Kanada, Hongkong, Japan, Nya Zeeland, Ryssland, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Schweiz, USA eller någon annan jurisdiktion där ett sådant offentliggörande, publicering eller distribution skulle strida mot tillämpliga lagar och regler eller där sådana åtgärder skulle vara föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än de som följer av svensk rätt. Åtgärder som vidtas i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämpliga värdepapperslagar och regler.

Offentliggörande, publicering eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner. Mottagare av detta pressmeddelande i jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats ska därför informera sig om och följa sådana restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar själv för att använda detta pressmeddelande, och den information som häri lämnas, i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande, eller en inbjudan till att lämna ett erbjudande, om att förvärva, teckna eller i övrigt handla med några värdepapper i Bolaget i någon jurisdiktion, varken från Bolaget eller från någon annan.

Detta pressmeddelande utgör inte ett prospekt i den mening som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 (”Prospektförordningen”) och har inte godkänts av någon tillsynsmyndighet i någon jurisdiktion. Inget prospekt kommer att upprättas i samband med de riktade nyemissionerna.

Detta pressmeddelande identifierar inte och gör inte anspråk på att identifiera risker (direkta eller indirekta) som kan vara förenade med en investering i Bolaget. Ingen tilltro får fästas vid den information som lämnas i detta pressmeddelande eller dess riktighet eller fullständighet för något syfte. Detta pressmeddelande utgör inte heller någon rekommendation i fråga om en investerares beslut avseende de riktade nyemissionerna. Varje investerare eller potentiell investerare bör genomföra sin egen undersökning, analys och utvärdering av verksamheten och den information som beskrivs i detta pressmeddelande samt all tillgänglig offentlig information. Kursen och värdet på värdepapper kan både minska och öka. Uppnådda resultat ger ingen vägledning för framtida resultat.

Detta pressmeddelande utgör inte och ska inte anses utgöra ett erbjudande eller en inbjudan att förvärva eller teckna värdepapper i USA. De värdepapper som här avses får inte erbjudas eller säljas i USA utan registrering eller undantag från registreringskravet enligt U.S. Securities Act från 1933, i dess ändrade lydelse (”Securities Act”), samt annan tillämplig lagstiftning i USA, och får inte erbjudas eller säljas inom USA utan sådan registrering eller ett tillämpligt undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven i Securities Act och annan tillämplig lagstiftning i USA. Det finns ingen avsikt att registrera de värdepapper som här avses i USA eller att genomföra ett offentligt erbjudande av sådana värdepapper i USA.

I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, "kvalificerade investerare" som är (i) personer som har professionell erfarenhet av verksamhet som rör investeringar och som faller inom definitionen av "professionella investerare" i artikel 19(5) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 ("Ordern"); eller (ii) personer med hög nettoförmögenhet som avses i artikel 49(2)(a)-(d) i Ordern (alla sådana personer benämns gemensamt "relevanta personer"). En investering eller en investeringsåtgärd som detta meddelande avser är i Storbritannien enbart tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras med relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på detta pressmeddelande och inte heller agera eller förlita sig på det.

Framåtblickande uttalanden

Detta pressmeddelande kan innehålla vissa framåtblickande uttalanden som återspeglar Bolagets avsikter, bedömningar eller nuvarande förväntningar och mål avseende Bolagets framtida resultat, finansiella ställning, likviditet, prestation, utsikter, förväntad tillväxt, strategier, möjligheter och de marknader där Bolaget är verksamt. Framåtblickande uttalanden är uttalanden som inte utgör historiska fakta och kan identifieras genom uttryck såsom ”siktar på”, ”förväntar”, ”bedömer”, ”tror”, ”beräknar”, ”kan”, ”uppskattar”, ”förutser”, ”avser”, ”får”, ”kommer att”, ”planerar”, ”bör” eller liknande uttryck, inklusive negationer därav, samt andra uttryck som indikerar eller förutspår framtida utveckling eller trender.

Framåtblickande uttalanden innefattar såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom de är beroende av framtida händelser och omständigheter. Framåtblickande uttalanden utgör ingen garanti för framtida resultat eller utveckling, och det faktiska utfallet kan komma att avvika väsentligt från vad som uttrycks i framåtblickande uttalanden.

Även om Bolaget anser att de förväntningar som återspeglas i dessa framåtblickande uttalanden är rimliga, lämnas inga garantier för att de kommer att infrias eller visa sig vara riktiga. Bolaget garanterar inte att de antaganden som ligger till grund för de framåtblickande uttalandena i detta pressmeddelande är riktiga och Bolaget åtar sig inget ansvar av något slag för den framtida riktigheten av de åsikter som uttrycks i detta pressmeddelande. Mottagare av pressmeddelandet bör inte fästa otillbörlig tilltro till de framåtblickande uttalanden som detta pressmeddelande innehåller.

Den information, de uppfattningar och de framåtblickande uttalanden som uttryckligen eller underförstått återges häri avser endast förhållandena per dagen för detta pressmeddelande och kan komma att förändras utan föregående meddelande. Varken Bolaget eller någon annan åtar sig att revidera, uppdatera, bekräfta eller offentliggöra några förändringar av framåtblickande uttalanden för att återspegla händelser som inträffar eller omständigheter som uppkommer efter dagen för detta pressmeddelande, annat än vad som krävs enligt lag eller Nasdaq First North Growth Markets regelverk för emittenter av aktier.

Information till distributörer

I syfte att uppfylla de produktstyrningskrav som återfinns i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i konsoliderad version, ("MiFID II"); (b) artikel 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans "Produktstyrningskraven i MiFID II") samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon "tillverkare" (i den mening som avses enligt Produktstyrningskraven i MiFID II) annars kan omfattas av, har de erbjudna aktierna varit föremål för en produktgodkännandeprocess, som har fastställt att dessa värdepapper är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II; och (ii) lämpliga för spridning genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II ("Målmarknadsbedömningen").

Oaktat Målmarknadsbedömningen bör distributörer notera att: priset på Bolagets aktier kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering, att Bolagets aktier inte är förenade med någon garanti avseende avkastning eller kapitalskydd och att en investering i Bolagets aktier endast är lämplig för investerare som inte är i behov av garanterad avkastning eller kapitalskydd och som (ensamma eller med hjälp av lämplig finansiell eller annan rådgivare) är kapabla att utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att bära de förluster som en sådan investering kan resultera i. Målmarknadsbedömningen påverkar inte andra krav avseende kontraktuella, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner med anledning av de riktade nyemissionerna.

Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende Bolagets aktier.

Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen Målmarknadsbedömning avseende Bolagets aktier samt för att besluta om lämpliga distributionskanaler.

Latest news and releases

BoMill undersöker förutsättningarna att genomföra en riktad nyemission om cirka 12 MSEK

29 December 2025

Regulatory

DETTA PRESSMEDDELANDE FÅR INTE DISTRIBUTERAS, OFFENTLIGGÖRAS ELLER PUBLICERAS, DIREKT ELLER INDIREKT, INOM ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, BELARUS, KANADA, HONGKONG, JAPAN, NYA ZEELAND, RYSSLAND, SCHWEIZ, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER I NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR SÅDAN DISTRIBUTION, OFFENTLIGGÖRANDE ELLER PUBLICERING SKULLE VARA I STRID MED GÄLLANDE REGLER ELLER KRÄVA YTTERLIGARE REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER. VÄNLIGEN SE AVSNITTET "VIKTIG INFORMATION" I SLUTET AV DETTA PRESSMEDDELANDE.

Styrelsen i BoMill AB ("BoMill" eller "bolaget") har påbörjat en kapitalanskaffningsprocess för att undersöka förutsättningarna att genomföra en riktad nyemission om cirka 12 MSEK med avvikelse från aktieägares företrädesrätt ("Nyemissionen") genom kontakter med investerare (”Kapitalanskaffningsprocessen”). Eventuellt beslut om Nyemissionen avses fattas av styrelsen delvis under förutsättning av godkännande av extra bolagsstämma. Kapitalanskaffningsprocessen inleds omedelbart efter publicering av detta pressmeddelande.

BoMill’s Nomination Committee for the 2026 Annual General Meeting

3 December 2025

Non regulatory

The members of the Nomination Committee ahead of the 2026 Annual General Meeting of BoMill AB (Publ) have been appointed.

BoMill receives an order worth EUR 550,000 from French cooperative group VIVESCIA

28 November 2025

Regulatory

BoMill AB has received an order for BoMill InSight™ worth EUR 550,000 from the French agricultural cooperative group VIVESCIA, in collaboration with Tripette & Renaud, the exclusive distributor of BoMill in France.

See all news and releases